Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Gimev
Son Dakika
Vakfımızdan2167 Okuma     14.08.2015 - 20:41:51

GİMEV´in Kahvaltısında Eyüp Konuşuldu

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, GİMEV üyeleri ile kahvaltı programında bir araya geldi.

GİMEV´in Kahvaltısında Eyüp KonuşulduEyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Giresun ve İlçeleri İ.H.L. Mezun ve Mensupları Eğitim ve Kültür Vakfı (GİMEV) üyeleri ile kahvaltı programında bir araya geldi.


Eyüp ile ilgili projelerini anlatan Başkan Aydın, yapılacak çalışmalarda sivil toplum kuruluşlarına büyük görevler düştüğünü söyledi. 

Kahvaltı buluşmasında GİMEV üyelerine yönelik bir konuşma yapan Başkan Remzi Aydın, Eyüp tarihi merkez yönetim planı çalışması yaptırdıklarını belirterek, “Burada medeniyetimizin günlük pratik hayatta ilham olması anlamında, mekanla beraber neler tespit edilebilir ve neler yapılabilirin cevabını bulmaya çalışacağız. Hangi mekanın ne şekilde kullanılması gerektiğinden tutun, hangi sokağa  nasıl bir taş döşeneceğine kadar. Hangi sokağın tabelasının nasıl olduğundan,  esnafın tavrına kadar. Tüm mekânsal düzenlemeler fonksiyon anlamında orada belirlenecek. Bu mekânsal bir çalışma. Bununla beraber Büyükşehrimizin de  çalışmaları var. Büyükşehrimiz de  bunun alt yapı çalışmasını yapıyor. Ulaşım çalışmasını yapıyor. Bu Proje ile ulaşımın yer altına alınması hedefleniyor. Çok ciddi bir çalışma ve aynı zamanda büyük maliyetli bir çalışma. Büyük bir aksilik olmaz ise inşallah projeyi bizimle tekrar görüşüp resmi aşamalarını başlatacaklar”  dedi. 

 “KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNE ÖNEM VERİYORUZ”
“Serterikzade , Afife Hatun ve Cafer Paşa Medresesimizi kültür ve sanat anlamında fonksiyonlardırdık” diye konuşan Başkan Aydın, “Onun dışında 2 merkezimiz daha var Göktürk ve Eyüp Kültür Merkezi’mizde  haftanın hemen hemen her günü değişik şekillerde kültür sanat faaliyetlerimiz var. Kadınlara yönelik seminerlerden tutun da kültür sanat faaliyetlerine, çocuklara yönelik şeyler, ebru , hat kurslarına, Osmanlıcasına, müzik ve şiir dinletisinden kitap okumalarına kadar. Benim bile sayısını artık bilemediğim çok yaygın kültür ve sanat faaliyetlerimiz var. Bu bana göre Eyüp Belediye tarihinde ilktir. Bu yoğunlukta bu sistematik ve nitelikte ilktir. Bu bir irade ve tercihtir” dedi. 

“MEDENİYETİMİZİ İHYA ETMEK İSTİYORUZ”
İstanbul’un İslamlaşmasının Eyüp’ten başladığını ifade eden Başkan Remzi Aydın, “Müslümanların İstanbul’da ilk yerleşim yerleri Eyüp olmuş ve buradan İstanbul’dan yayılmıştır deniyor. Mekanlar da buradan yayılmıştır. Biz yeniden medeniyetimizi ihya etmek diyoruz. Bizim bunu hissetmemiz lazım, sahiplenmemiz lazım ve yürütüyor olmamız lazım biz de bize düşen göre sorumluluğuyla bunu yapmaya çalışıyoruz. Sorumluluk mevkiinde çok önemli bir pozisyonda olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla bu çalışmalarımız ciddi bir şekilde başladı. Tabii devlet her şey değildir. Devlet halk olmadan taban olmadan altı boş binadır. Bu noktada STK’lara çok iş düşüyor. Eyüp’teki bütün STK’ları gezip rapor çıkardık. Biz bu faaliyetlerimiz buralarda da yapalım. Her anımızı değerlendirmemiz, boş geçirmememiz lazım. Zaten bir misyonun takipçisi olduğumuzu iddia ediyorsak hiç boş vaktimiz olamaz. Bu çok ciddi bir konu” şeklinde konuştu. 

“GENÇLER İÇİN 21 FARKLI PROJE ÜRETTİK”
Gençlere büyük önem verdiklerine değinen Başkan Aydın, “Lise son sınıf öğrencilerinin ailelerine yardımda bulunduk . Gençlerle ilgili 21 farklı faaliyetimiz var.  Yaz kampları, kış kampları kültür gezileri burslar vb. 21 tane madde. Bu İstanbul  ölçeğinde, sadece gençlerle ilgili hizmetlerde iyi bir rakam. Evde değerler eğitimi dahi başlattık. 7 ila 12 yaşı arası çocuklarımıza evde değerler eğitimi başlattık. 10 tane mahallede başladı en az 5, en fazla 20 tane öğrenci evde bir araya gelerek bir abi bir abla  sohbet ediyorlar hikayeler  okuyorlar, oturmayı kalkmayı adabı muaşeret öğreniyorlar. Bu da orijinal bir fikir. Müthiş bereketli bir iş. Belediyeler arasında bu işi bir tek biz yapıyoruz” dedi. 
Kahvaltı sonrasında Giresun Giresun ve İlçeleri İ.H.L. Mezun ve Mensupları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı  Ahmet Maraş, Başkan Remzi Aydın’a ziyaretinden dolayı çiçek takdim etti.


Haber Kaynağı: GİMEV

Güncel   |   Vakfımızdan   |   Okullarımız   |   Organizasyon   |   Faaliyetlerimiz   |   Basında Gimev   |   Burs Ve Eğitim   |   Sağlık   |   Toplum - Yaşam